Digital-Marketing.jpg

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار ها چیست؟

  • تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1398
  • دسته بندی : آموزش

همه ما می دانیم این روزها تعداد کاربران اینترنت در حال افزایش هستند. امروزه می بینیم که اغلب کاربران از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنند. این موضوع سبب می شود که، بازار سنتی، به اندازه گذشته پول ساز نباشد.

به صورت کلی بازاریابی یعنی اتصال بین مشتری و محصولات و خدمات، در مکان و زمان مناسب. در این مقاله قصد داریم در مورد، بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله موارد زیر بررسی شده اند:

دیجیتال مارکتینگ چیست؟
آیا بازاریابی آنلاین برای همه تجارت ها کاربرد دارد؟
دیجیتال مارکتینگ چه کاری برای یک تجارت انجام می دهد؟
شاخه های دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ شامل تمامی افعال و تلاشهای بازاریابی است که، با اینترنت و یا سایر دستگاه الکترونیکی انجام می شود.

نقش دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت چیست؟

به طور معمول، بازاریابی سنتی، ممکن است در تبلیغات چاپی، ارتباط تلفنی و یا بازاریابی فیزیکی فعالیت داشته باشد. اما دیجیتال مارکتینگ به صورت آنلاین و الکترونیکی انجام می شود. این یعنی می توان هزاران فرصت را برای معرفی هزاران برند، با کمترین هزینه انجام داد. از ایمیل، فیلم و شبکه های اجتماعی گرفته، تا تمام فرصت های وابسته به یک وب سایت.

وجود دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما حیاتی است. چرا که اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازید و رقبا را بررسی کوتاهی کنید، خواهی دید که آنها حداقل یک وب سایت دارند. اگر حتی وب سایت نداشته باشند. از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند و استراتژی تبلیغاتی دارند. بازاریابی آنلاین به حدی همه گیر شده، که مصرف کنندگان، به برندهای دارای بازاریابی آنلاین اعتماد بیشتری دارند.

اگر قصد رقابت در دنیای تجارت را دارید، باید برخی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ را، در کسب و کار خود پیاده کنید.

 

آیا بازاریابی آنلاین برای همه کسب و کارها کاربرد دارد؟


به طور کلی تمام شرکت ها، کسب و کارها و انواع کارخانه جات، به بازاریابی آنلاین نیاز دارند. بدون در نظر گرفتن خدمات یا محصولی که به فروش می رسد، وجود بازاریابی برای شناسایی مشتری واقعی لازم است. اما توجه داشته باشید، که این نکته، به این معنا نیست، استراتژی شاخه های دیجیتال مارکتینگ برای همه به یک شکل باشد.

از آنجا که شاخه های دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های آنان خیلی زیاد است، با انواع بودجه می توان هرکدام از آنها را به کار بست. با استفاده از بازاریابی آنلاین می توانید، میزان سود، نرخ بازگشت سرمایه و میزان دقیق ضررها و هزینه ها را حساب کنید.محاسبه این مسائل، با این میزان دقت، در بازاریابی سنتی کمی سخت و تا حدی غیر ممکن است.

 

دیجیتال مارکتینگ چه کاری برای یک کسب و کار انجام می دهد؟


بازاریابی آنلاین با استفاده از تاکتیک ها و طرفندهای دیجیتالی بی شمار خود، ارتباطات مؤثری با مشتریان برقرار می کند. این ارتباط ها در کانال هایی اتفاق می افتد که، مشتریان بیشترین زمان خود را در آنجا صرف می کنند.

این ارتباط به صورت آنلاین اتفاق می افتد. ممکن است این ارتباط در وب سایت خود شرکت، یا وب سایت سایر برندهای زیر مجموعه یک شرکت رخ دهد. ممکن است به وسیله تبلیغات آنلاین، ایمیل مارکتینگ، کاتالوگ آنلاین و سایر اجزای دیجیتال مارکتینگ اتفاق بیافتد.

بهترین بازاریاب های دیجیتال مارکتینگ، تصویر روشنی از رشد و پویایی یک پروژه دیجیتال مارکتینگ دارند. آنها برای هر کمپین بازاریابی، استراتژی های مخصوص به آن را اجرا می کنند. به صورت کلی ، بازاریاب های آنلاین، با توجه به ابزار پولی و رایگانی که در اختیار دارند، از یک کمپانی تبلیغ می کنند.

 

به مثال زیر برای پروژه دیجیتال مارکتینگ توجه کنید:

 

یک بازاریاب محتوا، می تواند مجموعه ای از مقالات یک بلاگ را ایجاد کند. که در نهایت، مجموع این مقالات، همانند یک فرهنگ لغت، افراد بسیاری را به سمت شما جذب خواهد کرد. در نهایت این فرهنگ لغت به صورت کتابی الکترونیکی معرفی شود. بازاریاب شبکه های اجتماعی این شرکت، ممکن است، پست ها و مقالات وب سایت را به هزاران نفر در شبکه های اجتماعی معرفی کند. در نتیجه باعث افزایش ترافیک طبیعی وب سایت شما شود. شاید بازاریاب ایمیل، برای تمام کسانی که کتاب الکترونیک دریافت کرده اند، اطلاعات بیشتری از شرکت را ارسال کند.

 

شاخه های دیجیتال مارکتینگ


در این قسمت، به معرفی کوتاهی از پرکاربردترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت.

لیست سایر اجزای دیجیتال مارکتینگ به شرح زیر است.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
بازاریابی محتوا یا Content Marketing
بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Social Media Marketing
تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click (PPC)
بازاریابی اشتراکی یا Affiliate Marketing
تبلیغات بومی یا Native Advertising
نرم افزارهای بازاریابی یا Marketing Automation
بازاریابی ایمیلی یا Email Marketing
روابط عمومی یا PR
بازاریابی ورودی  یا Inbound Marketing
محتوای حمایتی یا Sponsored Content


بهینه سازی موتور جستجو یا SEO


SEO از مهمترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است. این فرایند، بهینه کردن رتبه وب سایت شما، در نتایج موتورهای جستجو است. این عمل باعث می شود، ترافیک  و بازدید سایت شما افزایش پیدا کند. موارد استفاده سئو، در وب سایت ها، وبلاگ ها و انواع اینفوگرافیک است.

 

انواع سئو سه دسته هستند:

 

سئو داخل وب سایت
سئو خارج وب سایت
سئو فنی


سئو داخل وب سایت، بر روی کلیه محتوایی که درون وب سایت وجود دارد، متمرکز می شود. کلمات کلیدی و هم خانواد آنان را برای خوانندها و کاربران نمایش می دهد. این روند ادامه پیدا می کند، تا وب سایت شما در رتبه بالایی از نتایج جستجو قرار بگیرد.

سئو خارج از وب سایت، شامل تمام مواردی است، که بیرون از وب سایت اتفاق می افتد. به عنوان مثال، می توان به لینک های ارتباطی وب سایت شما در سایر وب سایت هایی که رتبه بالایی دارند، اشاره کرد. همچنین، برقرای ارتباط با سایر مدیران وب سایت، نوشتن پست به عنوان مهمان و ایجاد یک لینک به وب سایت خود، از سایر اعمال سئو خارج وب سایت است.

سئو فنی، در پشت صحنه وب سایت جریان دارد. این نوع سئو بر روی نحوه کدگذاری سایر صفحات وب سایت، فشرده سازی تصاویر، پایگاه داده و بهینه سازی فایل های CSS تاکید دارد. این موارد می تواند سبب افزایش سرعت وب سایت شما شوند. در نتیجه رتبه بهتری در نتایج موتورهای جستجو کسب خواهید کرد.

 

بازاریابی محتوا یا Content Marketing


این اصطلاح به معنی، افزایش محتوا یک وب سایت است. این محتوا سبب افزایش آگاهی مشتریان از برند شما شده، در نتیجه باعث افزایش ترافیک وب سایت می شود.

به صورت کلی بازاریابی محتوا از پر کاربردترین اجزای دیجیتال مارکتینگ است. این استراتژی در حوزه های زیر نقش مهمی ایفا می کند.

پست های بلاگ:  نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ شرکت به شما کمک می کند، تا تخصص، محصولات و خدمات خود را به مشتری معرفی کنید. در نهایت بازدیدکنندگان بلاگ سایت شما، به مشتریان واقعی تبدیل خواهند شد.

کتاب های الکترونیکی، مطالب آموزشی طولانی هستند، که درباره تخصص شما نوشته شده و درون وب سایت به نمایش گذاشته می شود.

اینفوگرافیک، نوعی محتوای بصری است، تا مخاطب شما درک بهتری از مطلب مورد نظر شما داشته باشد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی یاSocial Media Marketing


از دیگر اجزای دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی است. این نوع بازاریابی، برند، تخصص و خدمات شما را در سایر شبکه های اجتماعی معرفی می کند. در نتیجه باعث افزایش ترافیک طبیعی وب سایت شما می شود. بازاریابی شبکه های اجتماعی را می توان برای انواع پروژه دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد. پر طرفدارترین شبکه های اجتماعی عبارتند از:

فیس بوک
تویتر
لینکدین
اینستاگرام
اسنپ چت
پینترست


تبلیغات کلیکی (PPC)


این روش، از پر کاربردترین اجزای دیجیتال مارکتینگ است. تبلیغات کلیکی، یعنی، پرداخت به ازای هر کلیک. به طور کلی هر کلیکی که بر روی تبلیغ شما زده شود، کاربر را به سایت شما هدایت خواهد کرد. از متداول ترین انواع تبلیغات کلیکی می توان به، Google Ads اشاره کرد. Google Ads به شما این امکان را می دهد تا با پرداخت هزینه، در رتبه های اولیه نتایج جستجو نمایش داده شوید.

 

بازاریابی اشتراکی یاAffiliate Marketing


بازاریابی اشتراکی، مبتنی بر تعداد کلیک است. که در آن شما با فروش و یا افزایش ترافیک وب سایت دیگری پورسانت دریافت می کنید.

 

نرم افزارهای بازاریابی یاMarketing Automation

 

 این نرم افزارها سایر اعمال روزمره وتکراری، اجزای دیجیتال مارکتینگ را انجام می دهد. در صورتی که از این نرم افزارها استفاده نکنید، باید به صورت دستی تمام این کارها را انجام دهید.

به عنوان مثال، می توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد.

خبرنامه های ایمیل: اتوماسیون ایمیل، علاوه بر ارسال اتوماتیک ایمیل به مشترکان، به شما امکان دسته بندی ایمیل ها و ویرایش مخاطبان را نیز می دهد.

تقویم شبکه های اجتماعی: اگر می خواهید هر روز، به تعداد دنبال کنندگان صفحه شبکه اجتماعی شما اضافه شود، باید به صورت مکرر و با استراتژی دقیق، پست هایی با موضوعات مرتبط و جذاب ارسال کنید. این نرم افزار، می تواند پست های تولید شده شما را، در ساعت و تاریخ تنظیم شده در پیج شبکه اجتماعی شما ارسال کند. بنابراین در طول روز زمان بیشتری خواهید داشت، تا روی استراتژی پروژه دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنید.

پیگیری گزارش ها و آمار بازاریابی: در میان انواع پروژه دیجیتال مارکتینگ، میلیون ها مخاطب، ایمیل، صفحات وب، تماس تلفنی و ... وجود دارد. نرم افزارهای پیگیری گزارش ها و آمار بازاریابی، می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن و در بهترین حالت تمام اجزای دیجیتال مارکتینگ را بررسی کند. این امر به شما اجازه می دهد، انواع شاخه های آن را زیر نظر داشته باشید.

 

بازاریابی ایمیلی یا Email Marketing


شرکت ها از بازاریابی ایمیل، به عنوان روشی برای ارتباط مستقیم با مخاطب خود استفاده می کنند. همچنین در این ایمیل ها، انواع تبلیغات، تخفیف ها و رویدادها را اطلاع رسانی می کنند. در این شاخه، وجه مشترک تمام ایمیل ها، در هدایت افراد به سایت شماست.

انواع ایمیلهایی که در یک کمپین بازاریابی ارسال می شود عبارتند از:

خبرنامه اشتراک وبلاگ، که برای مخاطبین خاصی ارسال می شود، که در اشتراک وبلاگ عضویت داشته باشند.

ایمیل های استقابل و خوش آمدگویی، که شامل ایمیل هایی برای افزایش وفاداری مشتریان است گفته می شود.

 

روابط عمومی یا PR


روابط عمومی، از مهمترین اجزای دیجیتال مارکتینگ است. روبط عمومی روشی برای کنترل سایر قسمت های دیجیتال مارکتینگ است. این کنترل شامل، اتشارات دیجیتال، وبلاگ ها، انواع محتوا و ارتباط مستقیم با مشتری است. عملکرد روابط عمومی، دقیقا همانند، روابط عمومی سنتی است، با این تفاوت که به صورت آنلاین انجام می شود.

به عنوان مثال، در بررسی نظرات آنلاین، در یک پروژه دیجیتال مارکتینگ ممکن است یک فرد عادی، نتواند عمق نظرات مخاطبان را درک کند. اما یک فرد متخصص روابط عمومی، می تواند تمام احساسات نهفته در نظرات و گفته مخاطبان را درک کند، و در قالب پیامی کلی، مسیر روند بازاریابی آنلاین را تغیر دهد.

 

محتوای حمایتی یا Sponsored Content


محتوای حمایتی نوعی پروژه دیجیتال مارکتینگ است. که مبتنی بر برند سازی است. در این حوزه، شما به عنوان یک برند، به شرکتی، پول پرداخت می کنید تا محتوایی در مورد برند شما تولید کند.

در این نوع پروژه دیجیتال مارکتینگ، ممکن است شرکت طرف قرارداد شما، از سایر شاخه های دیجیتال مارکتینگ استفاده کند.

 

چکیده

 

در این مقاله انواع شاخه های دیجیتال مارکتینگ نام برده شدند. همچنین در ادامه پر کاربردترین آنها معرفی شدند. توجه داشته باشید که موارد ذکر شده در این مقاله، تنها گوشه ای از علم بی کران دیجیتال مارکتینگ است. برای انجام هریک از موارد ذکر شده، مشورت با یک متخصص الزامی است. در غیر این صورت ممکن است، منجر به از بین رفتن انرژی، زمان و بودجه کاری شما شود.

 

منابع:

 

https://blog.hubspot.com/marketing/what-is-digital-marketing
https://www.gobellmedia.com/what-is-seo-and-how-can-it-grow-my-business/
https://infographicworld.com/what-is-digital-marketing/

مقالات پیشنهادی